31 července, 2019

1. dívčí oddíl byl ve Znojmě založen už v roce 1928 Annou Cimbálníkovou.

Družinky se vždy jmenovaly po kytičkách – Vlčí máky, Sedmikrásky, Kopretiny, Chrpy, Fialky… Tato tradice trvá dodnes.

Před válkou se na vedení oddílu podílely Mája Hrbová či Jarka Zlámalová. Po válce například Zdena Kosíková, Květa Řeřuchová, Eva Jordánková – ta po roce 1968 „schovala“ družinky pod turistický oddíl PO Děti slunce. Na vedení se podílely Věra Dvořáková, Iva Fukačová, Hela Hrivňáková. Po sametové revoluci se skautský oddíl rozjížděl pod vedením Šárky Olivové. Nyní je vůdkyní oddílu Hana Kloudová – Sluníčko, dlouho jí pomáhala Eva Mikešová, Tereza Pokorná. V současné době je dobrou duší oddílu zejména rádkyně Martina Nedbalová. A začínají vydatně pomáhal Darina Bekečová a Valerie Jordánová.

Kromě skautského programu – týdenních schůzek, víkendových akcí, každoročního letního táboření – oddíl svého času zdatně reprezentoval znojemské skauty na republikové přehlídce Skautský muzikál. Zatím poslední autorské dílo má název Makaróny: https://www.youtube.com/watch?v=K8z4dkH7Pto

Všechny si rády hrajeme, tvoříme, sportujeme, zpíváme, poznáváme nové věci, cestujeme. Starší kytičky se nyní snaží předávat to, co umí, mladším Tulipánkám.

Poválečný pokřik oddílu je stále živý:

„Město Znojmo plné žáru,

první dívčí, ten má páru“